Zeynep Araboğlu

img

Zeynep Araboğlu

2013 yılında kendine bir bisiklet alarak adım adım hayatına dahil etti. Şimdi biri şehir diğeri katlanır, iki bisikleti var. Yaşadığı İstanbul’da ve gittiği her kentte ulaşımda bisiklet kullanıyor, bisikletin her yerde yanında olan, erişimi kolay bir araç olduğunu söylüyor. Türkiye’de bisikletli ulaşımı yaygınlaştırmayı ve bu konuda farkındalık oluşturmayı hedefleyen Bisikletli Ulaşım Platformu’nun gönüllü temsilcilerinden biri ve en son Berlin – İstanbul Bicycle Talks serisi için Berlin’i ziyaret etti.

Bisikletli Kadın İnisiyatifi’ni kuran yedi kadından biri olan Zeynep Arapoğlu, Facebook Topluluk Liderliği Programı’na katılmaya hak kazandı. Türkiye’deki bisiklet topluluğunun çoğunluğunu erkeklerin oluşturduğunu dile getiren Arapoğlu, ülkede bisiklete binen kadınlarla ilgili farkındalığı artırarak, onların sesi olarak ve deneyimlerini paylaşarak kadınların kendi tercihlerini yapabilmelerini sağlayabilmeyi ve bisiklete binen kadınların sayısını artırmayı amaçlıyor.
1552333606.jpg

Yazar Hakkında

2015 yılında, Türkiye'de daha çok kadının bisikleti kullanmasına teşvik etmek için oluşturulan Bisikletli Kadın İnisiyatifi'ni kuran yedi kadından biri oldu. Bisikletli Kadın İnisiyatifi ile birçok etkinliğe, eğitime, sürüşe katıldı. 2017 yılında toplumun aktif bir yaşam sürmesi için projeler geliştiren Aktif Yaşam Derneği'nde Sarı Bisiklet projesinin yöneticilerinden biri oldu. Sarı Bisiklet ile ulusal çapta birçok proje gerçekleştirdi. Yine 2017 yılında Lübnan'da düzenlenen 20 ülkeden 120 kadının katıldığı Follow The Women - Kadınlar Barış İçin Pedallıyor projesine Türkiye'den katılan 8 kadından biri oldu. 8 gün boyunca Lübnan'da sürüş yaparak, farklı dernek ve mülteci kamplarında buluşmalara katıldı.