Özlem Oktay

img

Özlem Oktay

Çocukluğunda severek kullandığı bisikletinden, Türkiye'de bisikletin "çocuk eğlencesi" olarak algılanması ve okul hayatı sebebiyle uzak kaldı. 2010 yılında iş yaşamına başlamasıyla birlikte, İstanbul'da, bisikletle ulaşımın çok daha hızlı ve ekonomik olduğunu düşüncesiyle tekrar başladı. İşine ve her yere bisikletle gitmeye başladı. Bu esnada bisiklet kullanan diğer insanlarla sürüşler yapmak için birçok bisiklet grubuna dahil oldu. Bisiklet gruplarının çok erkek egemen bir toplum olması, kadın bisikletlilerin çok az olması onu bisikletten uzaklaştırmadı. 

2015 yılında, Türkiye'de daha çok kadının bisikleti kullanmasına teşvik etmek için oluşturulan Bisikletli Kadın İnisiyatifi'ni kuran yedi kadından biri oldu. Bisikletli Kadın İnisiyatifi ile birçok etkinliğe, eğitime, sürüşe katıldı. 
2017 yılında toplumun aktif bir yaşam sürmesi için projeler geliştiren Aktif Yaşam Derneği'nde Sarı Bisiklet projesinin yöneticilerinden biri oldu. Sarı Bisiklet ile ulusal çapta birçok proje gerçekleştirdi. Yine 2017 yılında Lübnan'da  düzenlenen 20 ülkeden 120 kadının katıldığı Follow The Women - Kadınlar Barış İçin Pedallıyor projesine Türkiye'den katılan 8 kadından biri oldu. 8 gün boyunca Lübnan'da sürüş yaparak, farklı dernek ve mülteci kamplarında buluşmalara katıldı.
Türkiye'de birçok olumsuz durumla mücadele eden kadınların, kendilerini bisiklet aracılığı ile ifade ederek güçlenmesi, bisiklete binen kadın sayısının çoğalması, dayanışma ve birlik oluşturulması için projelere desteğini sürdürmeyi hedefliyor.
1552333606.jpg

Yazar Hakkında

2015 yılında, Türkiye'de daha çok kadının bisikleti kullanmasına teşvik etmek için oluşturulan Bisikletli Kadın İnisiyatifi'ni kuran yedi kadından biri oldu. Bisikletli Kadın İnisiyatifi ile birçok etkinliğe, eğitime, sürüşe katıldı. 2017 yılında toplumun aktif bir yaşam sürmesi için projeler geliştiren Aktif Yaşam Derneği'nde Sarı Bisiklet projesinin yöneticilerinden biri oldu. Sarı Bisiklet ile ulusal çapta birçok proje gerçekleştirdi. Yine 2017 yılında Lübnan'da düzenlenen 20 ülkeden 120 kadının katıldığı Follow The Women - Kadınlar Barış İçin Pedallıyor projesine Türkiye'den katılan 8 kadından biri oldu. 8 gün boyunca Lübnan'da sürüş yaparak, farklı dernek ve mülteci kamplarında buluşmalara katıldı.