Emel Sali

img

Emel Sali

Çocukluğunda hiç bisikletten inmeyen Emel, Almanya' dan İstanbul' a yerleşince ilkokul hayatınında başlamasıyla bisikleti,  İstanbul' da kullanamayacağını düşünerek hiç yokmuş gibi davrandı. 
Bisikletle temas ettiği her zaman fırsatları kaçırmasa da İstanbul' da bisiklet kullanılmaz algısını yaşadığı için hiç ailesine talepte bulunmadı.

Ve anne olunca 38 yaşında, oğlu 5 yaşındayken bisikleti hayatına ulaşım amaçlı dahil etti. Oğlunu okula bisikletle götürüp getirmeye, çarşı, pazar, hastane tüm ulaşımlarını bisikletle yapmaya başladı. Kronikleşmeye giden sağlık sorunlarından da böylece kurtulmanın adımını atmış oldu. Boyun Fıtığı teşhisinden sonra seanslarca aldığı fizik tedaviler dönemsel olarak işe yarasa da yine tekrarladı. 3 yıl üst üste yaşadığı Bronşit hastalığı bisikletli yaşama geçince tamamen bitti. Bisikletle birlikte hem Boyun Fıtığından hem Bronşit ten kurtulmuş olurken daha sağlıklı bir bedene sahip oldu. 

Bir gün Bisikletli Kadın İnisiyatifi kurucuları kadınlarla tanıştı. Kadınların hepsinin bisikletli bir yaşamın içinde çocuklarıyla birlikte olmalarının mümkün olduğunu anlattı. Bisiklet kullanmak isteyen bir çok kadına destek oldu. Bisiklet konulu projelerde mümkün olduğunca yer almaya çalıştı.
1552333606.jpg

Yazar Hakkında

2015 yılında, Türkiye'de daha çok kadının bisikleti kullanmasına teşvik etmek için oluşturulan Bisikletli Kadın İnisiyatifi'ni kuran yedi kadından biri oldu. Bisikletli Kadın İnisiyatifi ile birçok etkinliğe, eğitime, sürüşe katıldı. 2017 yılında toplumun aktif bir yaşam sürmesi için projeler geliştiren Aktif Yaşam Derneği'nde Sarı Bisiklet projesinin yöneticilerinden biri oldu. Sarı Bisiklet ile ulusal çapta birçok proje gerçekleştirdi. Yine 2017 yılında Lübnan'da düzenlenen 20 ülkeden 120 kadının katıldığı Follow The Women - Kadınlar Barış İçin Pedallıyor projesine Türkiye'den katılan 8 kadından biri oldu. 8 gün boyunca Lübnan'da sürüş yaparak, farklı dernek ve mülteci kamplarında buluşmalara katıldı.