ÇEVKO Vakfı Eğiticinin Eğitimi Projesi 10 Yaşında!

img

ÇEVKO Vakfı Eğiticinin Eğitimi Projesi 10 Yaşında!

ÇEVKO Vakfı Eğiticinin Eğitimi Projesi 2018-2019 öğretim yılından itibaren 3 yıl boyunca Milli Eğitim Bakanlığı ile Vakıf arasında imzalanan protokol çerçevesinde daha da yaygınlaşarak sürecek.İçinde bulunduğumuz 2018-2019 öğretim yılında, eğitici eğitimleri, protokol doğrultusunda, şimdiye kadar 10 ilçede planlandığı şekilde tamamlandı. Bu kapsamda, Ankara’nın Altındağ, Etimesgut, Sincan, Yenimahalle; İstanbul’un Bağcılar, Pendik, Sancaktepe; İzmir’in Bornova, Aydın’ın Söke ve Eskişehir’in Tepebaşı ilçelerinde 359 öğretmene eğitim verildi.Böylece, 2019 yılı başında, bu ilçelere ait ilköğretim okullarındaki öğrencilere verilecek eğitimlerde görev alacak öğretmen sayısı 2.229’a ulaştı.

Toplumda çevre bilincinin yerleştirilmesi ile ilgili çalışmaları çok önemsediklerini dile getiren ÇEVKO Vakfı Genel Sekreteri Mete İmer, “ÇEVKO Vakfı olarak kurulduğumuz günden itibaren, 27 yıldır, çevre ve geri kazanım bilincinin yerleşmesi için eğitim verdik.İş birliği içinde olduğumuz belediyelerin desteği ve Milli Eğitim Müdürlükleri’nin izniyle okul eğitimleri düzenledik.Hızla artan nüfusumuzda eğitimlerimizi daha etkin hale getirmek amacıyla başlattığımız ÇEVKO Vakfı Eğiticinin Eğitimi Projesi bu yıl 10. yılını tamamladı. Geçtiğimiz yıl Milli Eğitim Bakanlığı ile imzaladığımız protokol ile projemizi daha da yaygınlaştıracak olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Çünkü biliyoruz ki çevre ve geri kazanım bilincinin çocuklardan başlayarak toplumda yaygınlaştırılması geleceğe yapılan önemli bir yatırım özelliği taşımaktadır.” dedi.

Program çerçevesinde bu öğretim yılında, şimdiye kadar 64 bin ilköğretim 4. sınıf öğrencisine ulaşıldı. Proje kapsamında ayrıca, çevre ve geri dönüşüm eğitimi alan öğretmenlerin rehberliğinde tüm ilkokullarda geri dönüşüm çalışmalarını yürütecek bir eğitsel kol oluşturulması ve tüm öğrencilere ambalaj atıklarını kaynağında ayrı biriktirme alışkanlığı kazandırılması hedefleniyor. Bu amaçla projede yer alan okullara geri dönüşüm kutuları dağıtılıyor. Eğitimler, ÇEVKO müzikli çocuk oyunu “Çevreci Kedi Çevki” ile de pekiştiriliyor.

1552333606.jpg

Yazar Hakkında

2015 yılında, Türkiye'de daha çok kadının bisikleti kullanmasına teşvik etmek için oluşturulan Bisikletli Kadın İnisiyatifi'ni kuran yedi kadından biri oldu. Bisikletli Kadın İnisiyatifi ile birçok etkinliğe, eğitime, sürüşe katıldı. 2017 yılında toplumun aktif bir yaşam sürmesi için projeler geliştiren Aktif Yaşam Derneği'nde Sarı Bisiklet projesinin yöneticilerinden biri oldu. Sarı Bisiklet ile ulusal çapta birçok proje gerçekleştirdi. Yine 2017 yılında Lübnan'da düzenlenen 20 ülkeden 120 kadının katıldığı Follow The Women - Kadınlar Barış İçin Pedallıyor projesine Türkiye'den katılan 8 kadından biri oldu. 8 gün boyunca Lübnan'da sürüş yaparak, farklı dernek ve mülteci kamplarında buluşmalara katıldı.